خوش آمدید!

برای دریافت آخرین بروزرسانی‌های افزونه، استایل و ... نیازمند ثبت‌نام در انجمن می‌باشید تا با ما بروز بمانید!

ثبت نام!

ابداع سلول‌های کوچکی که بهتر از توربین‌های بخار برق تولید می‌کنند

اخبار

ahmad5280

کاربر تایید شده
تاریخ ثبت‌نام
12/7/21
نوشته‌ها
9
پسندها
0
امتیازها
1
محل سکونت
رشت
آنتی ویروس
ویندوز
2022-04-14-image-22-j_1100.jpg
پژوهشگرها موفق شده‌اند سلول‌های ترموفتوولتاییک جدیدی ابداع کنند که تقریباً به همان خوبی توربین‌های بخار قادر به تولید برق است. این سلول‌ها برخلاف توربین‌های بخار عظیم‌الجثه هیچ قسمت متحرکی ندارند و این احتمال وجود دارد که روزی جایگزین آنها شوند.

بیش از 80 درصد برق دنیا با تکیه بر سوخت‌های تجدید ناپذیر چون گاز طبیعی، زغال سنگ و فراورده های نفتی در نیروگاه‌های حرارتی می‌شود اما متأسفانه راندمان توربین‌های بخار مورد استفاده در نیروگاه‌های حرارتی به طور متوسط تنها 35 درصد است که به خوبی نشان می‌دهد چقدر انرژی هدر می‌برد. حتی راندمان پیشرفته‌ترین و پیچیده‌ترین توربین‌های دنیا هم از 60 درصد فراتر نمی‌رود.
بدتر اینکه توربین‌های بخار از قطعات متحرکی استفاده می‌کنند که می‌بایست در بازه دمایی معینی نگه داری شوند. حالا خبرهای نویدبخشی از دانشمندان به گوش می‌رسد.
در همین رابطه بخوانید:
تا پیش از این راندمان سلول‌های ترموفتوولتاییک (به اختصار: TPV) حداکثر 32 درصد بود اما پژوهشگرهای دانشگاه MIT و آزمایشگاه ملی انرژی تجدید پذیر آمریکا موفق شده‌اند از طراحی جدیدی استفاده کنند تا با بهره گیری از بازه دمایی 1900 تا 2400 درجه سانتی‌گراد، راندمان را به بالای 40 درصد برسانند.

می دانیم راندمان توربین‌های بخار همین حدود است اما بسیار بزرگ و پیچیده هستند و نمی‌توانند در چنین دماهای بالایی کار کنند. یکی از مزایای این سلول‌های جدید توانایی کار در دماهای بالاتر و هزینه پایین‌تر نگهداری به لطف نبود قطعات متحرک است.
این سلول‌ها قرار نیست صرفاً جایگزین توربین‌های بخار در نیروگاه‌های با سوخت فسیلی شوند و می‌توانند از منابع انرژی تجدید پذیر چون نور خورشید استفاده کنند. حتی امکان ذخیره کردن گرمای ناشی از تابش نور خورشید به روش‌هایی برای استفاده در ساعات تاریکی هم وجود دارد.
اندازه سلول‌های آزمایشی تولید شده از یک سانتی متر مربع فراتر نمی‌رود اما تیم سازنده آن می‌گوید به باور آنها همین حالا فناوری لازم برای ساخت آن در ابعاد بسیار بزرگ‌تر در دسترس است.

منبع: شهر سخت افزار
 
بالا