خوش آمدید!

برای دریافت آخرین بروزرسانی‌های افزونه، استایل و ... نیازمند ثبت‌نام در انجمن می‌باشید تا با ما بروز بمانید!

ثبت نام!

فواید خرید درمانی

گفتگوی آزاد

nagi5280

کاربر تایید شده
تاریخ ثبت‌نام
2/14/22
نوشته‌ها
4
پسندها
0
امتیازها
1
محل سکونت
rasht
آنتی ویروس
ویندوز
469336.jpg
آیا تا به حال اتفاق افتاده است که چیزی را خریده باشید که به آن احتیاجی نداشته اید؟ آیا احساس خوبی برای آن داشته اید؟ آیا وقتی دچار استرس می شوید، بیشتر خرید می کنید؟ خرید درمانی یا Retail Therapy یکی از روش های کاهش استرس است که بسیاری از افراد آن را به طور آگاه یا ناخودآگاه انجام می دهند. خرید درمانی، عملی است که شما چیز کوچکی برای خود می خرید تا خلق و خو و روحیه شما بالاتر رفته و احساس خوبی پیدا کنید. این عمل ممکن است بیشتر از آنچه فکر می کنید رواج داشته باشد.

1- خرید درمانی چقدر رایج است؟

خرید درمانی یا نوع شدیدتر آن «خرید اجباری»،که درآن فرد احساس می کند ناچار است تا برای بالا رفتن روحیه خود خرید انجام داده و به نوعی به آن اعتیاد دارد، ممکن است بیشتر از آن چه مردم می دانند، رایج باشد. یک مطالعه توسط یک پژوهشگر دولتی در پنسیلوانیا بر روی گروهی از افراد که به طور مرتب خرید می کردند، انجام و مورد بررسی قرار گرفت. همه این افراد، ظرف یک هفته گذشته چیزهایی برای خودشان خریده بودند؛ این پژوهشگر دریافت که 62 درصد از این افراد، این خریدها را برای بالا بردن خلق و خو و روحیه خود انجام داده بودند. مطالعه دیگری در مورد جمعیت شناسی خریداران اجباری، نشان داده بود که زنان و افراد جوان، (اواخر نوجوانی) بیشتر مستعد این رفتار بودند.

2- زمانی که استرس داریم، خرید کردن چطور بر ما اثر می گذارد؟

زمانی که در معرض استرس هستیم، واکنش ما به خرید کردن متفاوت است. درست همانگونه که ما ممکن است به طور طبیعی برای بهتر شدن روحیه خود، به دنبال یک طعم شیرین باشیم و یا همانگونه که به سایر لذت های زندگی پاسخ مثبت می دهیم، افراد تمایل دارند تا بتوانند از طریق خرید کردن، احساسات قویتری داشته باشند تا در زمان استرس روحیه خود را بالا ببرند. نظرسنجی که قبلا از خریداران انجام شده بود، نشان داد که فقط 82 درصد از آنها احساسات مثبتی نسبت به این خریدها داشتند، و افزایش روحیه مثبتی که به دنبال این خریدها به وجود آمده بود دارای اثرات طولانی مدت بود؛ همچنین نشان می داد که خرید، به عنوان یک احساس لذت بخش و سرشاری شناخته می شود که بسیار برتر از احساس ندامت و پشیمانی خریدار می باشد.

با این حال، زمانی که این خرید ها به سمت اجبار پیش می رود، بخصوص زمانی که فرد از لحاظ مالی در مضیقه است، این احساس می تواند کاملا متفاوت باشد. زمانی که خرید به طور عمده برای بالا بردن روحیه بوده و به طور مداوم تکرار شود، سایر مشکلات می تواند ناشی از پیامدهای ناخواسته آن باشد. افرادی که بطور مداوم این کار را می کنند و در پی خرید اجباری برای بالا بردن روحیه خود هستند، علاوه بر اینکه می توانند بدهی شدیدی بالا بیاورند، دچار اضطراب و ناامیدی، احساس از دست دادن کنترل و درگیری در خانه نیز می شوند.

3- پارادوکس واضح «خرید- استرس»

از آنجا که خرید درمانی، برای بسیاری از افراد، یک شیب لغزنده به نظر می رسد، آنچه می تواند به عنوان یک تقویت کننده بی ضرر روحیه شروع شود، احتمالا به یک اجبار تبدیل شده و می تواند موجب تخلیه امور مالی شده و باعث درگیری و در نهایت دوباره موجب استرس بیشتر شود. بهتر است اگر خود را درگیر در این رفتار می بینید، بیشتر مراقب باشید. گاهی اوقات می توانید از این روش درمانی برای بالا بردن روحیه خود استفاده کنید، (این روش حتی یک راهکار توصیه شده برای دستیابی به اهداف است) دراین صورت این یک روش مثبت است؛ اما اگر اجازه بدهید که هزینه های شما، زندگی شما را از کنترل خارج کنند، بدیهی است که این روش منفی تلقی می شود.

4- جایگزین های سالم تر

اگر متوجه شوید که چه حالا و چه بعدها در خرید درمانی، افراط می کنید، ممکن است موثر ترین راه برای کاهش و ازبین بردن استرس شما نباشد. اما اگر این روش، آن را به یک اضطرار و اجبار تبدیل نکند، می تواند تقویت کننده روحیه خوب و مناسبی باشد. بسیاری از افراد دریافته اند که راهکار های زیر ممکن است برای دریافت بهترین استفاده از خرید درمانی با کمترین میزان از عوارض منفی آن مفید باشد:

– سازماندهی مجدد

اگر برای کاهش استرس خود به دنبال خریدهای جدیدی رفته باشید، ممکن است با نگاه کردن به چیزهایی که داشته و آنها را فراموش کرده بودید، احساس غم و اندوه بکنید. شما می توانید یک طرح بزرگ برای خود درست کنید؛ به این صورت که دوباره یک سازماندهی به تمام گنجه لباس های خود بدهید و یا تغییری در دکوراسیون وسایل خانه بدهید، یا یک پروژه ده دقیقه ای را با تمیز کردن کشوی دراور خود ترتیب دهید؛ در این صورت ممکن است چیزهایی را که فراموش کرده بودید، دوباره بیابید. درنهایت، آن چیزی که دریافت می کنید، محیطی است که کمتر به هم ریخته و برای چگونگی استفاده از انتخاب هایتان مفید تر بوده و قطعا باعث تقویت روحیه شما خواهد شد.

– شمارش برکات و نعمت ها

پرورش احساسات قدر دانی برای آن چه در زندگی خود دارا هستید، می تواند به شما کمک کند تا یک احساس فراوانی داشته باشید و درنتیجه باعث کاهش تمایل شما نسبت به سایر چیز ها خواهد شد. یک دفترچه مخصوص قدر دانی داشته باشید و هر روز چیز جدیدی را که به خاطر آن شکر گذاری می کنید، در آن یادداشت کنید. مطمئن باشید یک دگرگونی تازه ای را تجربه خواهید کرد.
شمردن نعمت هایی که دارید، باعث می شود در مرتبه بعدی که احساس می کنید باید چیز تازه ای بخرید، میل شما به خرید کاهش پیدا کرده و درنتیجه هزینه کمتری پرداخت می کنید. از آنجا که خرید اجباری، یک تلاش برای پرکردن احساس خلاء در شما می باشد، لذت بردن از فعالیت هایی که احساس هیجان شما را پر میکنند، می تواند گرایشات شما را نیز برای موارد مادی کاهش دهد.

– خرید را حفظ کنید اما زمان کمتری به آن اختصاص دهید.

گاهی اوقات فقط در حالت خریدی برای درمان هستید و می خواهید به فکر خودتان باشید، که البته این تلاش ارزش بیشتری نسبت به خرید دارد. اگر این تلاش در آرامش و اعتدال و به معنای حقیقی خود انجام شود، به شرط اینکه یک خرید کوچک بوده و بدهی طولانی به بار نیاورد، می تواند باعث بالا رفتن روحیه شما شود. پس سری به فروشگاه هایی که بالاترین تخفیف را دارند، زده و یکی از اجناسی را که دارای تخفیف زیادی است برای خود بخرید.
هنوز هم کار بهتری وجود دارد، کاری که ارزان تر تمام می شود و به شما اجازه می دهد از آرامش آن لذت ببرید؛ به طور مثال یک فنجان چای خوب یا یک قهوه خوب و خوش عطر در کنار یک شمع معطر یا عود که با خود به اتاقتان می برید، می تواند به شما کمک کند تا هم از نوشیدنی و بوی خوب لذت ببرید، و هم یک «فرار کوچک» است و درضمن احتیاجی نیست به بیرون بروید.
روانشناسان مثبت گرا، توصیه می کنند از چیزهای لذت بخش در زندگی استفاده کنید ؛ گاهی یک خرید کوچک می تواند آن بخش از شما را که در جستجوی چیزی تازه است، تحریک کند؛ بدون اینکه لازم باشد خیلی دور رفته یا یک عادت گران قیمت را درخود ایجاد کنید که قادر به پرداخت همیشگی هزینه های آن نیستید؛ از همه مهم تر اینکه آن احساس گناه و استرس مضاعف بعد از خرید را نخواهید داشت. همانند هرگونه مشاوره ای، اگر متوجه شدید که قادر نیستید تا هزینه های مربوط به استرس خود را کنترل کنید، و یا شک دارید که آیا خرید های شما خارج از کنترل است یا خیر، ایده خوبی خواهد بود اگر با یک کارشناس حرفه ای برای پشتیبانی و دریافت یک حمایت اضافی صحبت کنید.
منبع: راهنمای خرید | تجهیزات دیجیتال و لوازم خانگی | پلازامگ
 
ارسال کننده موضوعات مشابه انجمن پاسخ ها تاریخ
M برش با استفاده از دستگاه لیزر چیست و فواید برش لیزر با دستگاه CNC گفتگوی آزاد 0
aylarma آموزش خرید فالوور اینستاگرام گفتگوی آزاد 0
A خرید فالوور ایرانی اینستاگرام لایک زن گفتگوی آزاد 0
H خرید اتو لایک چه مزیتی برای ما دارد؟ گفتگوی آزاد 0
aylarma خرید فالوور واقعی اینستاگرام صد درد صد ایرانی گفتگوی آزاد 0
aylarma خرید فالوور اینستاگرام از دروغ تا واقعیت گفتگوی آزاد 0
A چطوری کاربران اینستاگرام را برای خرید قانع بکنیم؟ گفتگوی آزاد 0
H آیا خرید فالوور، رشد کسب و کار در اینستاگرام را به دنبال دارد؟ گفتگوی آزاد 0
H نکاتی در مورد خرید فالوور اینستاگرام که باید بدانید گفتگوی آزاد 0
A روش طلایی برای خرید لایک اینستاگرام چه هستند؟ گفتگوی آزاد 0
aylarma با خرید لایک اینستاگرام وارد اکسپلورر شوید گفتگوی آزاد 0
A راهنمای تخصصی قبل از خرید فالوور اینستاگرام گفتگوی آزاد 0
M ترفند های طلایی خرید فالوور ایرانی واقعی برای کسب و کار های موفق گفتگوی آزاد 0
H راهنمای خرید فالوور همراه با کد تخفیف گفتگوی آزاد 0
H راهنمای قبل خرید فالوور اینستاگرام گفتگوی آزاد 0
H راه های خرید فالوور با کیفیت گفتگوی آزاد 0
aylarma بهترین سایت خرید فالوور واقعی در اینستاگرام گفتگوی آزاد 0
A آیا خرید فالوور واقعی برای پیچ های تبلیغاتی هم نیاز است گفتگوی آزاد 0
A بهترین سایت های خرید فالوور واقعی ایرانی اینستاگرام گفتگوی آزاد 0
M سه سایت برتر خرید فالوور ارزان گفتگوی آزاد 0
aylarma ایا فالوور واقعی وجود دارد؟ حقایقی در هنگام خرید فالوور باید بندانید گفتگوی آزاد 0
A مرجع خرید فالوور واقعی و ارزان همراه با تحویل سریع گفتگوی آزاد 0
M خرید فالوور نقطه شروع یک کسب و کار موفق گفتگوی آزاد 0
aylarma بهترین سایت برای خرید پیج اینستاگرام واقعی گفتگوی آزاد 0
aylarma بهترین سایت برای خرید پیج اینستاگرام واقعی گفتگوی آزاد 0
aylarma بهترین و معتبرترین سایت خرید فالوور واقعی ایرانی اینستاگرام گفتگوی آزاد 0
A بهترین و کامل ترین سایت خرید ویو اینستاگرام گفتگوی آزاد 1
M خرید فالوور واقعی از مسترچین قالب 8
B راهنمای تشخیص و خرید باطری اصلی موبایل اخبار 0
mona.habibizadeh راهنمای انتخاب و خرید صفحه کلید مناسب آموزش های سخت افزار 0
mona.habibizadeh راهنمای خرید قاب موبایل آموزش های سخت افزار 0
mona.habibizadeh راهنمای جامع خرید کابل USB برای همه گوشی‌ها آموزش های سخت افزار 0
mona.habibizadeh خرید بهترین کیف گوشی و کاور گوشی اخبار 1
mona.habibizadeh راهنمای خرید انواع شارژر گوشی اخبار 3
M شروع به خرید کد و تم طراحی سایت در Codester طراحی وب 0
WALKER دانلود WooCommerce Recover Abandoned Cart CodeCanyon v22.4 افزونه بازیابی سبدهای خرید رها شده افزونه های وردپرس 14
WALKER دانلود افزونه نمایش مراحل خرید در ووکامرس WooCommerce Orders Progress Bar v2.0.1 افزونه های وردپرس 2
Magical دانلود Mindroid Pro 4.2 - نرم افزار صدا درمانی برای اندروید نرم افزارهای اندروید 0

موضوعات مشابه

بالا