خوش آمدید!

برای دریافت آخرین بروزرسانی‌های افزونه، استایل و ... نیازمند ثبت‌نام در انجمن می‌باشید تا با ما بروز بمانید!

ثبت نام!

پرینتر سه بعدی چیست

گفتگوی آزاد

الهام جونی

کاربر تایید شده
تاریخ ثبت‌نام
11/15/21
نوشته‌ها
10
پسندها
0
امتیازها
1
تعریف چاپگر سه بعدی

پرینت سه بعدی را می توان اینگونه تعریف کرد: "فرایند ساخت فیزیکی یک شی سه بعدی از یک فایل دیجیتال با استفاده از دستگاهی که با دقت از لایه هایی از مختصات سه بعدی برای ایجاد یک شی کامل استفاده می کند. باید انجام شود."

فناوری چاپگرهای سه بعدی به روش های مختلفی تقسیم می شود:
پرینتر سه بعدی FDM: Fused Deposition Modeling یا FFF: Fused Filament Manufacturing: یک ماده گرمانرم متداول به نام فیلامنت است که ذوب می شود تا لایه های یک جسم را روی هم قرار دهند تا جسم کامل شود.
پرینتر سه بعدی فلزی با استفاده از انواع مواد فلزی هنوز در حال تحقیق هستند. این چاپگرها به خوبی در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند و در حال حاضر توسط شرکت های بزرگ در کشورهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.
تولید اشیا در پرینت سه بعدی لایه به لایه انجام می شود. این روش نسبت به روش های سنتی تولید مانند ماشینکاری CNC مزایای زیادی دارد که در این مقاله به مهمترین آنها می پردازیم.

به نظر می رسد به زودی پرینت سه بعدی به طور کامل جایگزین روش های سنتی تولید در ایران شود. این فناوری قادر است طرح هایی با سرعت بالا و دقیق در بسیاری از زمینه ها تولید کند.

درک مزایای چاپگرهای سه بعدی می تواند به طراحان اجازه دهد تا در هنگام انتخاب فرآیند تولید و ارائه بهترین محصول، تصمیمات بهتری بگیرند.
یکی از مزایای تولید افزایشی نسبت به روش های سنتی تولید، سرعت تولید قطعات است. به این ترتیب، طرح های پیچیده را می توان توسط برنامه های CAD بارگذاری کرد و ظرف چند ساعت چاپ کرد. این مزیت توسعه سریعتر مفاهیم طراحی را امکان پذیر می کند.

نکته: اما به طور کلی، باید بدانید که برخلاف ماشین‌های تولید صنعتی سنتی مانند کاتر، ماشین تراش و بیل مکانیکی، به اصطلاح فرآیند تفریق، چاپ سه بعدی از فناوری نوظهوری استفاده می‌کند که در درجه اول یک عمل افزایشی است، یعنی همان تولید لایه فرآیندی. افزودنی:

یک موجودیت به تدریج از لایه های همپوشانی تشکیل می شود.

جایی که در گذشته برای دریافت نمونه قالب‌ساز مجبور بودیم روزها یا حتی هفته‌ها منتظر بمانیم، روش‌های تولید افزایشی مدل‌ها را تنها در چند ساعت به ما تحویل می‌دهند.
 

موضوعات مشابه

بالا